Atom, 2017-2018 (Nickel District Minor Hockey League)

PrintAll Atom Standings
Jump To:
Atom Regular Season
Div I- conference 1
Feb 26, 2018-Mar 21, 2018
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %PIMLast 10Streak
252320460.92012631+950.8031388-2-0WON 2
251762360.72013679+570.633926-2-2WON 1
2511104260.5207582-70.478804-4-2LOST 1
2512121250.5008790-30.4922305-5-0LOST 1
Div I- conference 2
Feb 26, 2018-Mar 21, 2018
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %PIMLast 10Streak
2611114260.50010394+90.5231305-3-2WON 1
256172140.28083122-390.4051760-8-2TIED 1
264193110.21277141-640.3531862-6-2LOST 2
Div II- conference 1
Feb 26, 2018-Mar 21, 2018
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %PIMLast 10Streak
251870360.720139102+370.57715810-0-0WON 18
241572320.6678951+380.636865-3-2WON 1
251474320.64011369+440.621725-2-3TIED 1
241491290.60412797+300.567394-6-0WON 1
Div II- conference 2
Feb 26, 2018-Mar 21, 2018
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %PIMLast 10Streak
241284280.58312580+450.6101446-1-3TIED 1
241392280.58312180+410.602865-3-2TIED 1
246162140.29273110-370.399962-6-2LOST 1
24221150.10445182-1370.198501-8-1LOST 6
19017220.05339148-1090.209760-9-1TIED 1
Division I-Rnd Robin seeding
Sep 25, 2017-Feb 25, 2018
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %PIMLast 10Streak
252320460.92012631+950.8031388-2-0WON 2
251762360.72013679+570.633926-2-2WON 1
2611114260.50010394+90.5231305-3-2WON 1
2511104260.5207582-70.478804-4-2LOST 1
2512121250.5008790-30.4922305-5-0LOST 1
256172140.28083122-390.4051760-8-2TIED 1
264193110.21277141-640.3531862-6-2LOST 2
Division II -Rnd Robin seeding
Sep 17, 2017-Feb 25, 2018
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %PIMLast 10Streak
251870360.720139102+370.57715810-0-0WON 18
241572320.6678951+380.636865-3-2WON 1
251474320.64011369+440.621725-2-3TIED 1
241491290.60412797+300.567394-6-0WON 1
241284280.58312580+450.6101446-1-3TIED 1
241392280.58312180+410.602865-3-2TIED 1
246162140.29273110-370.399962-6-2LOST 1
24221150.10445182-1370.198501-8-1LOST 6
19017220.05339148-1090.209760-9-1TIED 1

Atom Playoffs- I Gerald McCrory B
Gerald McCrory B Championship

a7 (1st vs. 2nd) March 25 9:30 am Azilda

DateVisitorHome
Mar 25
9:30A
Copper Cliff Redmen Maj. A5Sudbury Wolves Min. AA3
Preliminaries Gerald McCrory B
TeamGPWLTPtsPIM
Sudbury Wolves Min. AA4211554
Copper Cliff Redmen Maj. A4220454
Nickel City Flyers4121348
DateVisitorHome
Mar 22
5:00P
Nickel City Flyers1Copper Cliff Redmen Maj. A5
Mar 23
9:30A
Nickel City Flyers4Sudbury Wolves Min. AA4
Mar 23
2:00P
Sudbury Wolves Min. AA2Copper Cliff Redmen Maj. A1
Mar 23
6:30P
Copper Cliff Redmen Maj. A6Nickel City Flyers8
Mar 24
9:00A
Sudbury Wolves Min. AA7Nickel City Flyers2
Mar 24
5:00P
Copper Cliff Redmen Maj. A8Sudbury Wolves Min. AA2

Atom Playoffs - I Toe Blake A
Mar 22-Mar 25
Preliminaries- Toe Blake A
TeamGPWLTPtsPIM
Nickel City Jr. Sons Min. AA3300622
Manitoulin Panthers321048
Copper Cliff Redmen Min. AA3120212
Nickel City Knights3030026
DateVisitorHome
Mar 22
5:30P
Nickel City Jr. Sons Min. AA4Copper Cliff Redmen Min. AA2
Mar 23
11:00A
Copper Cliff Redmen Min. AA3Nickel City Knights2
Mar 23
5:00P
Manitoulin Panthers1Nickel City Jr. Sons Min. AA3
Mar 24
8:00A
Nickel City Jr. Sons Min. AA6Nickel City Knights2
Mar 24
1:30P
Nickel City Knights1Manitoulin Panthers3
Mar 24
6:00P
Manitoulin Panthers3Copper Cliff Redmen Min. AA2
Toe Blake A Championship

A7 (1st vs. 2nd) March 25 11:00 am Azilda

DateVisitorHome
Mar 25
11:00A
Manitoulin Panthers0Nickel City Jr. Sons Min. AA3

Atom Playoffs - II Alan Secord (A)
Preliminaries- Alan Secord A
TeamGPWLTPtsPIM
Sudbury Lady Wolves A321046
Elliot Lake Wildcats3210428
Nickel City Hawks3120210
Sudbury Wolves Min. A312024
DateVisitorHome
Mar 22
6:30P
Sudbury Lady Wolves A5Nickel City Hawks3
Mar 23
8:00A
Sudbury Wolves Min. A2Nickel City Hawks4
Mar 23
2:00P
Elliot Lake Wildcats0Sudbury Lady Wolves A2
Mar 24
9:30A
Sudbury Wolves Min. A2Sudbury Lady Wolves A1
Mar 24
12:00P
Nickel City Hawks2Elliot Lake Wildcats3
Mar 24
5:00P
Elliot Lake Wildcats5Sudbury Wolves Min. A2
Alan Secord A Championship

AA7 (1st vs 2nd ) March 25 10:00 am Carmichael

DateVisitorHome
Mar 25
10:00A
Elliot Lake Wildcats1Sudbury Lady Wolves A3

Atom Playoffs - II G. Armstrong (B)
Randy Carlyle Championship

aa11 (3rd vs. 4th) Mar.25 1:00 pm Azilda

DateVisitorHome
Mar 25
1:00P
Copper Cliff Redmen Nov. AA4Sudbury Wolves Nov. AA2
Prelims- Armstrong/Carlyle

1st vs 2nd G. Armstrong Championship 3rd vs 4th Randy Carlyle Championship

TeamGPWLTPtsPIM
Nickel City Jr. Sons Nov. AA4310638
Nickel City Stars4310632
Sudbury Wolves Nov. AA4310630
Copper Cliff Redmen Nov. AA4130216
Sudbury Lady Wolves Atom BB4040022
DateVisitorHome
Mar 22
7:00P
Nickel City Stars8Sudbury Lady Wolves Atom BB2
Mar 23
8:00A
Nickel City Jr. Sons Nov. AA1Sudbury Wolves Nov. AA3
Mar 23
8:00A
Nickel City Stars7Copper Cliff Redmen Nov. AA5
Mar 23
3:30P
Sudbury Wolves Nov. AA6Sudbury Lady Wolves Atom BB3
Mar 23
3:30P
Copper Cliff Redmen Nov. AA1Nickel City Jr. Sons Nov. AA8
Mar 24
8:00A
Sudbury Lady Wolves Atom BB0Nickel City Jr. Sons Nov. AA6
Mar 24
12:00P
Copper Cliff Redmen Nov. AA1Sudbury Wolves Nov. AA2
Mar 24
3:00P
Nickel City Jr. Sons Nov. AA3Nickel City Stars2
Mar 25
8:00A
Sudbury Lady Wolves Atom BB3Copper Cliff Redmen Nov. AA4
Mar 25
8:00A
Sudbury Wolves Nov. AA2Nickel City Stars3
Geo. Armstrong Championship

aa12 (1st vs 2nd ) March 25 2:30 pm Azilda

DateVisitorHome
Mar 25
2:30P
Nickel City Stars0Nickel City Jr. Sons Nov. AA7

Game Data Last Updated: Oct 06, 1:12 PM, Next Update: Oct 16, 1:12 PM