2009/10 Results (Nickel District Minor Hockey League)

Print2009/10 Results

NICKEL DISTRICT (NOHA) MINOR HOCKEY LEAGUE

2009 - PLAYOFFS - 2010

 

DIVISION                                                                                          CHAMPION                                                          FINALIST

Novice     First place regular season: (Valley East Rebels)           


Dan Susteric Div                                                                                 Valley East Rebels                                                Rayside Balfour Tigers

Al Arbour Div                                                                                      Copper Cliff Redmen                                           Nickel Centre Flyers                                           


Major Atom
 First place regular season: (Valley East Rebels)  
 

Toe Blake Div                                                                                      Valley East Rebels                                                Copper Cliff Redmen

Gerald McCrory Div                                                                            Walden Devils                                                      Manitoulin Panthers          
                                 

Minor Atom  First place regular season: (Valley East Rebels   
                

Alan Secord Div                                                                                 Valley East Rebels                                                Nickel Centre Flyers

George Armstrong Div                                                                      Copper Cliff Redmen                                            Lady Wolves

 

Major Peewee  First place regular season (Sudbury Wolves Minor AAA)

Art Beaupre Div                                                                                 Copper Cliff Redmen                                            Sudbury Minor Wolves.

Frank St.Marseille Div                                                                       Manitoulin Panthers                                            Walden Devils

 

Minor Peewee  First place regular season (Walden Devils)

Ed Shack Div                                                                                      Sudbury Minor Bull Dogs                                    Walden  Devils

Jim Pappin Div                                                                                   Copper Cliff Redmen                                              Valley East Rebels

 

Minor Bantam

DEMARCO TROPHY:  First place regular season (Sudbury Minor Auto Depot)

Henry LeBouthillier Div                                                                    Copper Cliff Redmen                                            Sudbury  Auto Depot

John Grignon Div                                                                               Walden Red Devils                                              Manitoulin Panthers

 

Major Bantam

LIZOTTE FUELS TROPHY:  First place regular season:         (Sudbury Minor Jr. Wolves)

Karlo Bubalo Div                                                                                Sudbury Minor Jr Wolves                                  Sudbury Bulldogs

Craig Duncanson Div                                                                         Valley East Rebels                                               Manitoulin Panthers

 

Special Awards:                   

               Top Scorer:                          Aidan Byne                                            Rayside Balfour  

               Best Play Maker:                 Connor Burgess                                   Sudbury Wolves                                 

Gabe Guzzo :                        Most Gentlemanly:              Pat Sivert                                               Rayside Balfour

              Best Goalies:                         Mike Muzkya                                        Sudbury Wolves

              Jacob Martin                                         Sudbury Wolves 

Midget

YVON CASTONGUAY TROPHY:  First place regular season:   (Copper Cliff Redmen)

Jim Conners Div                                                                                Espanola K of C                                                    Copper Cliff Redmen

Chucker Smith Div                                                                            Rhythm @ Cues Sharks                                          Rayside Balfour Tigers               

 

Special Awards:                     Top Scorer:                        Devon Fortino                                      Blind River Badgers

                                                                                               Jamie Godon                                         Blind River Badgers

 Best Play Maker:               Spencer Collins                                    Sudbury Rhythm’n Cues

Referees Association:          Most Gentlemanly:            Devin Swanson                                    Copper Cliff Redmen

    

 Best Goalies:                      Brett Pallarin                                         Copper Cliff Redmen

                                              Mason Savage                                     Copper Cliff Redmen

                                              Matt Keetch                                          Copper Cliff Redmen

Printed from ndmhl.ca on Wednesday, April 1, 2020 at 12:34 PM